Cestování po Irsku,  Źivot v Irsku

Západní pobřeží Irska I. – Achill Island

 

Pokud chcete zažít divokou a nespoutanou přírodu, jejíž útesy jsou bičovány vlnami Atlantiku, vydejte se prozkoumat západní pobřeží Irska. Nad jeho krásou vám mnohdy dojde řeč, protože dílo přírody je zde opravdu obdivuhodné! Irsko jsem si zamilovala právě díky jeho překrásné a živé přírodě. Počasí je tady sice nevyzpytatelné a může se vám klidně stát, že během jednoho dne se vystřídá několik ročních období 🙂. Ale víte co? Mě se to líbí a právě díky tomuto podnebí se Irsko může chlubit tak bohatou faunou a flórou. Jednoznačnou senzací je zdejší projížďka po Wild Atlantic Way – tedy divoké pobřežní cestě. Vede od jihu k severu po celé délce pobřeží (2 500 km), patří mezi ty nejdelší pobřežní cesty a pro některé i nejkrásnější na světě!

Rozhodli jsme se udělat si na pár dní výlet na západní pobřeží Irska a projet si pár míst a samozřejmě i kousek Wild Atlantic Way. První naší zastávkou byl ostrov ležící v hrabství Mayo – Achill Island (Oilean Acaill). Svou rozlohou je největším ostrovem irského pobřeží a pokud se na něj budete chtít dostat, musíte přejet otočný most, který vede přes průliv oddělující ostrov od celého Irska. Přivítá vás překrásná krajina, která se zde formuje již tisíce let. Osídlen je ostrov už od doby neolitu a dnes zde žije přes dva tisíce obyvatel. Není to sice moc, ale o to více místní ostrov milují! A není divu. Ostrov nabízí překrásné písečné pláže zasazené do dechberoucí přírody, která se vyznačuje především rašeliništi, mořské útesy zasahující svými dlouhými prsty do divokého Atlantiku a všudypřítomné ovce povalující se na zdejším travnatém baldachýnu 🙂.

Ubytování jsme si vybrali v úžasném penzionu Ferndale Luxury Bed and Breakfast, který leží ve středu ostrova a nabízí překrásný výhled na pláž Keel Beach. Přikládám jejich stránky pro bližší informace – klikni. Všem bych toto ubytování doporučila, protože pokud chcete zažít jedinečný zážitek v krásné přírodní scenérii, nemůžete si vybrat lépe! Penzion vlastní dva partneři, úžasní a veselí chlapíci, kteří vám navíc ráno připraví královskou snídani. Pokoje si můžete vybrat v různém stylu. Nás tam čekal pokoj ve stylu renesančních Benátek. No co vám budu povídat, vanu s výhledem na pláž, krásné prostředí a vybavení pokoje jsem si zamilovala hned při prvním otevření dveří 🙂. Na výběr máte ale také pokoje v mayském, čínském, gotickém, egyptském či arabském stylu. Pánové prostě mají svůj styl a penzion provozují s láskou a chutí poznávat nové lidi. Umístění penzionu je také senzační, protože je to kousek k poznávání pobřeží, pláží, nachází se zde pár perfektních restaurací a pro milovníky golfu i hřiště hned kousek od pláže Keel Beach. Pláž je nejvyhledávanější v Irsku pro provozování vodních sportů, především surfingu a windsurfingu. Kdo nevyhledává vodní sporty, určitě si zde může užít krásnou procházku s výhledy na útesy.

Ostrov je malinký a tak vám bude stačit třebas i jeden den na jeho prozkoumání. Nejlepší je si projet pobřežní cestu podél úžasných útesů – Atlantic Way. Cesta je zde velmi dobře značená a tak by vám nemělo dělat problém jí najít 🙂. Pak už se jen držíte pobřeží a kocháte se nad tou nádherou, kterou tady příroda vytvořila. Věřte mi, že zastavovat se vám bude chtít na každém kroku. Minout určitě nesmíte pohádkovou pláž Keem Beach. Tato pláž byla v roce 2019 vyhlášena jako jedna z nejlepších pláží na světě. Pláž se nachází kousek za vesnicí Dooagh, má tvar podkovy a je obklopena útesy a horou Croaghaun. Jedinou budovou, kterou zde najdete je pobřežní strážní věž, lovili se zde totiž žraloci. Pláž je prostě překrásná i za deště a když vysvitne sluníčko, její krása stoupne na světovou úroveň 🙂.

Za zastávku také stojí věž Grace O’Malley’s Castle, pocházející z 15. století. Věž v Kildavnetu je spojována s Grace O’Malleyovou, legendární pirátskou královnou, která žila mezi roky 1530 až 1603. Byla to neobyčejná, silná a nezávislá žena s velkou sílou charakteru, která přichází jen jednou za století. Po její smrti se stala irskou lidovou hrdinkou 🙂. Ostrov nabízí také spoustu cyklistických stezek a i jeho vnitrozemí skýtá mnoho zajímavostí, které stojí za vidění. Například opuštěnou vesnici tzv. Deserted Village, kde najdete pozůstatky více jak 80ti domů opuštěných v roce 1845. Jednoduše řečeno, pokud zamíříte na západní pobřeží Irska, ostrov Achill Island rozhodně nesmíte vynechat!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *